Anneler Gününüz Kutlu Olsun

Yarın benim bir anne olarak geçireceğim ilk anneler günü. Bugün itibariyle tam tamına 102 gündür anneyim. Yani bu demek oluyor ki 102 gündür deliksiz bir uyku uyumadım, yani 102 gündür sürekli bir kalp çarpıntısıyla yaşıyorum, yani 102 gündür yüreğim, beynim varlığım bana değil içeride mışıl mışıl uyuduğuna inandığım, perşembe günkü rota aşısından dolayı hala biraz huysuz olan biricik oğluma ait. Oğlum diyorum, derken kendime şaşırıyorum, evet ya benim oğlum o içerideki, rotanın kuluçka süresi 3 gün diye okuduğumdan yarın sabah 10:30’a kadar saat sayan da benim evet. Doğduğu günden beri kim olduğumu ne olduğumu hayatı, hayattaki amaçlarımı tekrar tekrar sorgulayan, aslında bunları pek düşünmeye vakti de olmayan benim evet. Biliyorum mesela ülkede hiç iyi şeyler olmuyor, ya da dünyada ama tam ilgileneceğim çocuk uyanıyor kalıveriyor, sonra ne bileyim oyuncaklarını ilk kez görüyor mesela, ilk kez dokunuyor sonra hatta ilk kez uzanıveriyor, ağzına götürüyor bir başka sefer, ilk kez bakıyor mesela duvardaki tabloya, odasındaki süslere, öyle büyük heyecanlar yaşıyor ki her gün geri kalan ne varsa anlamsızlaşıyor.

Annesi olmak birinin, sonsuz güven olmak, ana kucağı, anne sevgisi olmak birine, canı acıdığında yanında görmek istediği olmak tek güvendiği olmak, her derde devayı bulduğu göğüslerinde, içinden çıkan bu cana yeniden can olmak, her sabah yeniden doğmak, yeni bir güne başlarken ve gece yatağa yattığında içinden tüm kalbinle şükretmek varlığına, nasıl koruyacağını bilemeden her gün yeni bir kaygıyla yaşayıp gitmek annelik dediğin.

Sonra mesela iki dirhem bir çekirdek gittiğin toplantıdan döner dönmez üstüne kusulmasının ardından külkedisine dönmek, başkaları ne kadar iyi göründüğünüzü söylediğinde göz altı kapatıcısını icat edene teşekkür etmek, soğuk çay içmeye alışmak, sıcak yemek yemenin lüksüne şaşırmak demek.

Sonsuz bir aşkla, her baktğında içini ürperten tüm damarlarına dolan bambaşka tarifsiz bir sevgiyle sevmek, daha önceki sevmelerinin hepsinin yavan kaldığı bir sevgiyle sevmek annelik dediğin…

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.