4. Ay alerji ve kakalar

Uzun zamandır yazamadım, açıkçası şu aralar zaman nasıl geçti bilmiyorum. 4. ay bitti Umut’un sık uyanmalarıyla devam eden uykularım yüzünden oldukça yorgundum. Geçtiğimiz hafta bir normale döner gibi oldu da kendimi toparladım ama sanki yine aynı durumlara geri dönüş yapmış gibiyiz bu hafta.

Geçtiğimiz 15 gün belli bir ölçüde sarsıcı oldu benim için, uykusuzlukla cebelleşirken son derece yorgun 4. ay doktor kontrolüne gittiğimizde doktora girmeden hemen önce Umut’un altını değiştirirken, kakasında kan görünce ne yapacağımı bilemedim, 2 hafta öncesinde böyle bir iki damla görmüştüm ama popoda çatlak olduğundan tamamen bununla ilgili diye düşünmüştüm, fakat bu sefer biraz fazla gibiydi, evde olsam çok korkardım muhtemelen, doktor bezi ve Umut’un neşesini görünce besin alerjisinden şüphelendi. Umut’un atopik olan cildi, pişik kremi kullanmadığım sürece tekrarlayan pişiği de eklenince, son yıllarda sık karşılaştıkları bir durum olduğunu söyleyerek 10 gün boyunca sıkı bir süt ve süt ürünleri diyetine girmemi istedi.

Ben de oldukça sıkı bir diyet yaptım, hatta bu diyetten yumurta, şeker, çikolata, glisemik indeksi yüksek karbonhidratları da çıkardım. Sonra sütümde bir azalma olur mu diye paranoya da yaptım elbet, sütlerini çekmeler kontrol etmeler, baktım azalma yok e o zaman biraz kilo vereydim bari diye yakınmalar…

Eğer alerji söz konusu ise önemli olan Umut’un en kısa zamanda rahatlamasıydı. Alerji konusunda bir çok şey okudum, ama elbette bir anne olarak alerji tanısı konmasını istemediğim de bir gerçek, içim kabul etmek istemiyor. Novalgine yüzünden anaflaksi geçirmiş bir insan olarak, alerjinin ne kadar önemli bir konu olduğunu da çok iyi bildiğimden duruma canım pek sıkıldı ama anne olmanın altın kuralı soğukkanlı olmak diye hatırlatıp duruyor cümle alem. Gel bir de bana sor daha yeni anneyim ben, şimdi bu çocuk her ağladığında içim gidiyor benim, o küçücük bedeninin alerjiyle cebelleştiğini düşünmek bitirdi beni. Neyse ne diyorduk kaka diyorduk, çocuğun kakalarını takip etmekten bir hal oldum, şimdi bu kaka normal mi acaba biraz ishal mi çok mu sıvı ? Anne sütüyle besleniyor bu yavrucak zaten bildiğin kaka değil ki kakası anasını satayım böyle böyle kafamda deli sorular, bokunda boncuk aradım çocuğun. Kakada bir daha kan falan görmedik, çatlak için kremler kullandıydık 10 gün sonraki kontrolde baktık işe yaramış. Şimdi bu diyet süresince değişen birşey oldu mu ? Aslında pek değil Umut diyetten önceki son 10 güne kadar 3 saatte bir uyanıyordu, yine öyle bir düzene geri döndü ama sonra geçtiğimiz günlerde düzen yine bozuldu, şimdi bunun nedeni alerji midir bilemiyorum. Sonracığıma zaten pek huzursuz bir bebek değildi hala da değil, bebek reflüsü denilen şey ve kusmalar devam ediyor, ama zaten katı gıdaya geçmeden ve oturmaya başlamadan konunun üstünde durmuyor doktoru, çünkü kilo alımı ve boyu 4 ay kontrolünde 6 ay ortalamasındaydı. Doktorun tavsiye ettiği ürünleri kullandıktan sonra cildindeki kuruluk hayli azaldı egzama da geçti mustelalara döktüğümüz paralar boşa gitti anasını satayım, La Roche Possay’dan iki ürün kullanıyoruz şimdi.

Valla doktora dedim bana kalırsa yumurta ve çikolata suçlu olabilir bizim vakada o da ilk 15 gün mama takviyesi yaptğımızı duyunca Umut’a, eğer süt olsaydı o zaman anlardınız dedi ve peynir ve yoğurt yemeye başladım bu hafta, çikolata ve yumurta hala yok ama ben ramazan pidesi tuzağına düşerek, yani içinde yumurta olduğunu unutarak yemiş bulundum, yüzünde hayal meyal birşeyler var gibi, bu alerji işi acayip bir durum, şimdi ne bileyim ben o yumurta mı suçlu yoksa benim kullandığım deterjan mı ? Sonuç olarak kakadaki kanı popodaki çatlağa veriyor, bu durumun bir daha tekrarlanmamasını umut ederek, bizimkinin besin alerjisi değil de, intoleransı olabilme ihtimalini göz önünde bulunduruyorum.

Ha bu arada Umut 4. ayını doldurduktan 2 gün sonra dönmeye başladı, şimdilik sırt üstünden yüzükoyun dönebiliyor, tersini yapamıyor.

Oyuncaklarıyla arasındaki bağ oldukça arttı, bir de şimdi sevdiği bir oyun varsa ve siz onu o oyundan alıverdiyseniz bence yapmayın kıyamet kopuyor, mesela buzdolabı magnetlerini yere atmak istiyorsa o, götüreceksiniz buzdolabının önüne atacak, veya salondaki avizeye dokunmaksa istediği bırakın dokunsun, ha bir de henüz 4 aylık ama bir koltuk altlarından tutulup parmak ucunda yürüme keyfi var ki bildiğiniz gibi değil…

Ben en çok başkasının kucağında ne yapacak olursa olsun sanki onay almak istercesine bana bakmasına hastayım, ya da anne baaaak ne yapıyorum mu demek istiyor bilemiyorum 🙂

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.