Hamilelik ve Diyet

Hamilelik ve diyet bir arada kullanıldığında ilk anda biraz tuhaf gelse de insana aslına bakarsanız doktorlar tüm hamileliğiniz boyunca beslenmenize dikkat etmenizi istiyorlar

Hazır ben de diyete başlamışım ya da sağlıklı beslenmek diyelim buna 🙂 ve belli ki son 15 haftam bu şekilde geçecek…

Ben de bu konuyla ilgili yazayım dedim :). Açlık şekerim hamilelik diyabetinin bana uzak bir ihtimal olduğunu gösterse de biraz fazla çıkan tokluk şekerim insülin direnci şüpheleri doğurduğundan ki normalde yani gebelik öncesinde var olmayan bir durum bu, beslenmemi kontrol altına almaya karar verdik.

Hamilelikte yemek yemek oldukça önemli bir mesele aslında, çünkü mühim olan doymak değil gerçekten doğru bir şekilde beslenmek… Yani herşeyden gereken ölçüde almak gerekiyor. Gıda takviyesi olarak alınan vitaminler elbette işe yarıyor ama aldığınız demir hapı kırmızı etten aldığınız demirin yerini tutmuyor işte, o yüzden ne yediğiniz de oldukça önem taşıyor.

Altın kural, hamilelikte haftada 4 kez kırmızı et ve 2 günde balık yemek gerekiyor. Balıklar kesinlikle yüzey balığı olmalı ve etler de eğer toksoplazma negatif iseniz çok iyi pişirilmeli. Yüzey balığı dediklerimiz genelde küçük balıklardan oluşuyor, hamsi,sardalya,istavrit,palamut, somon hamilelik süresince tüketilebilecek balıklar.

Barbun zaten bildiğiniz dip balığı aslında levrek de öyle ama bana kalırsa kültür levrekleri pek de dipten falan beslenemiyorlardır. Ben dip balığı olduğunu bildiğim hiçbir balığı tüketmemeyi tercih ettim.

Sabah kahvaltısına gelirsek, kahvaltıda yumurta şart ille de günde 1 tane yemeliymiş gebe dediğin, öğlen ya da akşam tercihlerinden birini et diğerini de sebze oluşturmalı, ekmekte mümkün olduğunca lifli ekmek olmalı diye buyuruyor beslenme uzmanları. Arada atıştırmalıkların içinde mutlaka meyve kuruyemiş, süt veya yoğurt yer almalı da diyorlar. Onun dışında ekmek bulgur pilavı, makarna ya da pirinç ile yer değiştirebiliyor ama burada mühim olan miktarlar. Özellikle patatesten uzak durmam söylendi en tehlikeli karbonhidratlardanmış…

Şimdilik yediklerimi böyle özetleyebilirim 🙂

Gelecekte listelerimle de karşınızda olacağım…

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.